Wskazane wykonanie zabiegu w pszenicy ozimej w celu zwalczania septoriozy paskowanej liści przy użyciu s.cz. jak np.: tebukonazol, metkonazol, prochloraz, cyflufenamid.
O ile, nie użyłeś nasion zaprawionych neonikotynoidami, koniecznie sprawdź plantacje rzepaku pod kątem zagrożenia ze strony mszycy brzoskwiniowej i tantnisia krzyżowiaczka. Nie zapomnij o żółtych naczyniach. Mszycę brzoskwiniową zwalczaj zarejestrowanymi środkami ochrony roślin.
Pojawiły się doniesienia o coraz liczniejszych przypadkach braku skuteczności herbicydów na stokłosę płonną i żytnią. Zaleca się szczegółowy monitoring pól, a w przypadku wykrycia niezwalczonych osobników stokłosy prosimy o kontakt z Instytutem Ochrony Roślin – PIB.
Na uprawach soi w miejscowości Gorzyń na terenie województwa wielkopolskiego, w trzeciej dekadzie lipca odnotowano wystąpienie rusałki osetnika.
Wskazane wykonanie zabiegu w rzepaku ozimym w celu zwalczania sprawcy zgnilizny twardzikowej przy użyciu s.cz. jak np.: tebukonazol, metkonazol, prochloraz.
Na polach pszenicy ozimej zaobserwowano pierwsze złoża jaj skrzypionek.
Pamiętajmy, że od momentu zakwitania rzepaku, należy używać insektycydów w sposób bezpieczny dla pszczoły miodnej. Najbezpieczniejszą dla pszczół substancją czynną jest acetamipryd
Pamiętajmy o wyłożeniu żółtych naczyń na uprawach rzepaku ozimego, w celu monitorowania nalotów chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego.
Na roślinach rzepaku zaobserwowano pojedyncze ogniska suchej zgnilizny kapustnych. Nie odłowiono chrząszczy chowacza w żółtych naczyniach, które zostały wystawione tydzień wcześniej.
Długa, ciepła i wilgotna jesień oraz zima sprawiły, że wegetacja roślin przebiega nieustannie. Dotyczy to szczególnie chwastów, które do wzrostu wymagają niższych temperatur niż gatunki uprawne. Wiele ozimin jest silnie zachwaszczonych, a chwasty osiągnęły fazy rozwojowe, które utrudnią ich zwalczanie, dlatego wiosną z zabiegiem nie należy zwlekać.
Podsumowanie monitoringu i badań wykonanych w 2019 r. w ramach realizacji zadania 3.9 „Monitoring zmian zdolności chorobotwórczych populacji grzybów powodujących zgnilizny korzeni i zgorzel siewek buraka cukrowego” w Programie Wieloletnim IHAR-PIB 2015-2020.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20