Realizując postanowienia Krajowego Planu Działania na rzecz ograniczania ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2013-2017, gdzie przyjęto jako główne cele upowszechnianie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin oraz zapobieganie zagrożeniom związanym ze stosowaniem środków ochrony roślin, wykonano dotychczas szereg prac zmierzających do ich osiągnięcia. Szczególnego podkreślenia wymaga aktywne włączenie się w te działania oprócz doradztwa, jednostek naukowych i administracji państwowej również organizacji branżowych.
Istotnym elementem wspierającym realizację celów i działań przyjętych w Krajowym Planie Działań są min. programy wieloletnie wykonywane przez instytuty naukowo-badawcze nadzorowane przez resort rolnictwa, a zapewniające także transfer wiedzy do praktyki. Jednym z kluczowych nowych zadań wykonywanych w ramach programów wieloletnich w obszarze ochrony roślin jest opracowanie i uruchomienie „Platformy Sygnalizacji Agrofagów” (www.agrofagi.com.pl) oraz monitorowanie ważnych gospodarczo agrofagów roślin rolniczych. Platforma prowadzona jest przez Instytut Ochrony Roślin – PIB w ścisłej współpracy z Instytutem Ogrodnictwa oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB. Projekt jest finansowany w ramach Programów Wieloletnich wykonywanych przez:
Narzędzie umożliwia wszystkim zainteresowanym jednostkom oraz organizacjom szeroką i spójną współpracę w obszarze ochrony roślin obejmując w szczególności informacje takie jak:
Biorąc pod uwagę doświadczenie jednostek naukowych oraz instytucji i organizacji branżowych oraz dotychczasową współpracę w upowszechnianiu i stosowaniu ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin zachęcamy do aktywnego wykorzystania „Platformy Sygnalizacji Agrofagów”, w tym monitorowania agrofagów w uprawach i udostępniania wyników rolnikom.
Zgłoszenia osób zainteresowanych wprowadzaniem wyników obserwacji własnych na plantacjach prowadzonych w gospodarstwach rolnych, gospodarstwach demonstracyjnych, czy zakładach doświadczalnych mogą uzyskać dostęp do aplikacji i możliwość zamieszczania szczegółowych informacji. Zgłoszenia i pytania prosimy kierować przekazywać do Instytutu Ochrony Roślin – PIB, tel. 61 864 9075, fax 61 864 91 20.
Projekt realizowany w zadaniach 1.5
Programu Wieloletniego IOR-PIB na lata 2016 - 2020
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20