Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że handel nielegalnymi i podrobionymi środkami ochrony roślin może obejmować blisko 10% wartości rynku, a w proceder ten włączają się zorganizowane grupy przestępcze.
W Polsce ochronę upraw można prowadzić wyłącznie z wykorzystaniem środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (rejestr lub wyszukiwarka ). Zasada ta obowiązuje w każdym państwie członkowskim UE, a zatem nielegalne jest również stosowanie preparatów zakupionych w innych państwach.
Środki ochrony roślin należy nabywać wyłącznie w miejscach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia takiej działalności i nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Preparaty te powinny być one oferowane w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta środka powinna być sporządzona w języku polskim.
Pamiętaj!
Aby ustrzec się przed możliwością nabycia podrobionych produktów, nie należy nabywać środków ochrony roślin:
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione lub nielegalne, których zastosowanie może:
Wszelki wątpliwości lub przypadki dotyczące oferowania do sprzedaży lub zastosowania niedopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin należy zgłaszać do najbliższej jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (adresy tutaj) lub na adres poczty elektronicznej gi@piorin.gov.pl oraz skontaktować się z producentem oryginalnych produktów.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów