Ochrona roślin o niskim zużyciu pestycydów obejmuje oprócz integrowanej ochrony roślin również rolnictwo ekologiczne.
Rolnictwo ekologiczne określa się jako system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Produkcja ekologiczna powinna zatem łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy zachodzące w przyrodzie oraz zapewnić właściwy dobrostan zwierząt.
Produkcja w ekologicznym gospodarstwie rolnym prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju polega przede wszystkim na stosowaniu prawidłowego płodozmianu i innych naturalnych metod utrzymywania lub podwyższania biologicznej aktywności, a także doborze gatunków i odmian roślin, oraz gatunków i ras zwierząt, uwzględniającym ich naturalną odporność na choroby i przystosowanie do warunków klimatyczno-lokalnych.
Należy przy tym podkreślić, że w rolnictwie ekologicznym:
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady nr 848/2018 środki do produkcji, w tym: środki ochrony roślin, aby mogły być stosowane w rolnictwie ekologicznym, muszą być dopuszczone do stosowania w ogólnym sektorze rolniczym na podstawie przepisów krajowych zgodnych z prawem wspólnotowym. Oznacza to, że w rolnictwie ekologicznym można stosować jedynie środki ochrony roślin, które:
Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008.
Środki ochrony roślin (po spełnieniu jednocześnie dwóch powyższych warunków), aby mogły być stosowane w rolnictwie ekologicznym, nie wymagają dodatkowej certyfikacji przeprowadzanej przez upoważnione podmioty. Niemniej jednak, w celu ułatwienia ekologicznym producentom rolnym doboru tych preparatów, Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy został wyznaczony jako jednostka organizacyjna oceniająca i potwierdzająca zgodność środków ochrony roślin do produkcji ekologicznej oraz prowadząca ich wykaz.
Wykaz środków ochrony roślin zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym
Środki ochrony roślin zakwalifikowane do stosowania w rolnictwie ekologicznym powinny być również w pierwszej kolejności wykorzystywane w integrowanej ochronie roślin.
Trzeba również pamiętać o zobowiązaniu do przechowywania dokumentacji potwierdzającej potrzebę użycia danego środka ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym. Ponadto, w przypadku środków ochrony roślin stosowanych w pułapkach i dozownikach, z wyjątkiem dozowników feromonów, pułapki te lub dozowniki muszą zapobiegać przenikaniu stosowanych w nich preparatów do środowiska oraz zapobiegać ich kontaktowi z uprawianymi roślinami. Pułapki po użyciu należy zebrać oraz zutylizować w bezpieczny sposób.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów