Podczas wykonywania monitoringu pól uprawnych w miejscowości Winna Góra pod kątem występowania agrofagów, na roślinach gorczycy zaobserwowano bardzo dużo larw gnatarza rzepakowca. Rośliny w bardzo dużym stopniu zostały zniszczone w wyniku żerowania tego szkodnika.
Na roślinach rzepaku zaobserwowano duże ilości imago jak i larw tantnisia krzyżowiaczka. Na blaszkach liściowych u znacznej części roślin zaobserwowano ślady żerowania tego szkodnika. Szczególnie groźne dla rzepaku ozimego jest żerowanie drugiego lub trzeciego pokolenia tantnisia krzyżowiaczka we wrześniu i w październiku. Odłowiono w żółtych naczyniach dziesiątki owadów gnatarza rzepakowca oraz nieliczne owady pchełki rzepakowej. Warto również prowadzić monitoring pól rzepaku pod kątem występowania objawów suchej zgnilizny kapustnych. Między innymi w Winnej Górze zaobserwowano objawy porażenia tą chorobą.
Na plantacji rzepaku w Winnej Górze, odłowiono w żółtych naczyniach dziesiątki osobników gnatarza rzepakowca i pchełki rzepakowej. Na licznych roślinach rzepaku zaobserwowano ślady uszkodzeń wyrządzanych przez pchełki rzepakowe oraz miejscami ślady żerowania gnatarza rzepakowca.
W dniu 25 czerwca 2019 na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej. Pojaw gatunku jest bardzo wczesny i analogiczny do upalnego roku 2018. Chrząszcze stonki zaczynają pojawiać się na południu Polski coraz wcześniej
Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) pojawił się bardzo licznie na rzepaku jarym, gdzie zasiedla spód blaszek liściowych. Szkodnika w mniejszym nasileniu obserwowano też na innych uprawach (ziemniak, groch oraz rzepak ozimy).
W dniu 1 czerwca rozpoczął się lot omacnicy prosowianki w pułapkach świetlnych na Mazowszu, natomiast od 3 i 6 czerwca szkodnik rozpoczął naloty na plantacje kukurydzy na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.
W Poznaniu, na terenie Instytutu Ochrony Roślin, zaobserwowano kilka dorosłych osobników nasionnicy trześniówki (Rhagoletis cerasi (L.) siedzących na liściach czereśni
W wielu miejscach w Polsce obserwuje się masowe przeloty rusałki osetnik (Vanessa cardui (L)). Gąsienice tego motyla żerują polifagicznie na wielu gatunkach roślin, w Winnej Górze żerowały licznie w uprawach soi.
Bardzo licznie wystąpuje błyszczka jarzynówka (Autographa gamma (L.)). Jest to pokolenie motyli migrujące z południa Europy. Gąsienice są bardzo szerokimi polifagami, mogącymi wyrządzać szkody w wielu rodzajach upraw.
Obserwujemy plamy z widocznymi owocnikami paskowanej septoriozy liści pszenicy. Widoczny jest również postępujący rozwój fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni, natomiast na starszych liściach widoczne są poduszeczki mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Na końcach liści obecne są plamy wskazujące na porażenie przez grzyb powodujący brunatną plamistość liści (DTR).
Stan zdrowotności rzepaku ozimego
Widoczne są ślady na starszych liściach po obecności mączniaka rzekomego, a na zielonych liściach obserwuje się obecność czerni krzyżowych i pojedyncze plamy suchej zgnilizny kapustnych. Na górnych liściach widoczne są objawy wskazujące na ich porażenie przez zgniliznę twardzikową - na pędach brak objawów wskazujących na ich porażenie. Po opadach istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba pojawi się na pędzie głównym.
W związku z rozpoczynającymi się zabiegami ochrony rzepaku przed szkodnikami łuszczynowymi należy szczególną uwagę zwrócić na ochronę owadów zapylających. Aby zapobiegać zagrożeniu wybierz selektywny insektycyd a zabieg wykonaj wieczorem, po zakończeniu oblotu uprawy przez zapylacze.
Na wszystkich obiektach (krzyżówki międzyodmianowe) odnotowaliśmy, na starszych liściach, patogeny z rodzaju Leptosphaeria sp. w ilości 70%.
Piknidia na liściach mogą stanowić zagrożenie w późniejszych fazach rozwoju rzepaku.
Dr hab. Michał Starzycki prof. IHAR-PIB
W związku z poprawiającymi się warunkami metrologicznymi na terenie całego kraju na plantacjach rzepaku pojawiają się chowacze.
Nasilenie występowania konkretnych lokalizacji znajduje się na ( i tu link do mapki sygnaizacyjnej)
W uprawie jęczmienia pojawił się mączniak prawdziwy i siatkowa plamistość liści.
W pszenicy widoczne są już początkowe objawy paskowanej septoriozy liści i brunatna plamistość liści.
W uprawie pszenżyta obecnie wyraźne objawy łamliwości podstawy źdźbła i brunatnej plamistości liści (DTR).
Znajdowane są również objawy pałecznicy zbóż i traw.
W uprawie żyta obserwuje się wyraźne objawy rdzy brunatnej i mączniaka prawdziwego na poziomie progu szkodliwości.
Rzepak:
W uprawie rzepaku obserwuje się wczesnowiosenne objawy wystąpienia kiły kapusty (okolice Piły i Wałcza), sucha zgnilizna kapustnych (Winna Góra, Baborówko).
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20