W tym roku obserwowane są znaczne niedobory wody, z powodu bardzo niskiej liczby opadów ( we wszystkich regionach Polski). Ma to wpływ na niedostatecznie wysokie zbiory (obniżenie plonów nasion i słomy konopi). Suchy wrzesień i październik ułatwiają jednak zbiór suchego surowca. Zbiór można rozpoczynać, kiedy połowa wiechy konopnej osiągnęła dojrzałość nasion.
Bardzo często można wtedy obserwować nalatywanie ptaków, które są niebezpiecznym szkodnikiem upraw w tym okresie. Jednocześnie sygnałem, ze należy rozpocząć zbiór konopi. W przeciwnym razie najcenniejsze, największe nasiona zaczną się osypywać (fot.1)
Należy pamiętać o doprowadzeniu nasion do jak najniższej wilgotności (suszenie, wianie) i właściwe przechowywanie. Aby nie stracić wartości i jakości plonu nasion, powinny być one przechowywane w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim miejsce przechowywania nasion powinno być suche, zabezpieczone przed przeciekami wody, minimalizujące niekorzystny wpływ wysokich temperatur latem, zabezpieczone przed gryzoniami i innymi szkodnikami. Minimum dwa razy w roku zaleca się prowadzenie dezynsekcji przeciwko szkodnikom magazynowym
Słomę konopną można przechowywać w stertach albo w stodołach. Podejmując decyzje o przechowywaniu słomy w stertach należy się liczyć ze stratami do 10%. Słoma namoczona opadami atmosferycznymi ulega stopniowemu zbutwieniu tracąc właściwości technologiczne i nie nadaje się do przerobu. W celu ograniczenia strat wymagane jest odpowiednie ukształtowanie stert i pokrycie ich słomą zbożową lub konopną.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20