Menu dodatkowe

Menu strony

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

 

Sygnalizacja

 

Termin wylotu owadów dorosłych jest w znacznym stopniu uzależniony od warunków pogodowych. Wylot trwa zwykle od III dekady kwietnia do połowy czerwca. W wypadku chrabąszcza majowego nasilenie wylotu przypada na połowę maja. Monitoring z wykorzystaniem samołówek powinien być przeprowadzony od połowy kwietnia do czasu całkowitego wyjścia chrząszczy, przynajmniej w jednej miejscowości na terenie gminy. Monitoring zapewnia orientacyjny obraz przebiegu rójki owadów na danym terenie.

 

Wykonanie analizy gleby jest konieczne dla oceny liczebności pędraków i podjęciu decyzji o konieczności rozpoczęcia działań mających na celu ich zwalczanie. Należy wykopać co najmniej 32 doły (25x25 cm, głębokości 30 cm) w różnych punktach pola. Na plantacjach powyżej 1 ha należy dodatkowo wykopać po 2 doły na każdy następny hektar. Ziemię należy przesiać, określić liczebność pędraków oraz średnie ich zagęszczenie na danej plantacji.

 

 

  • -
  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony