Start Opis gatunku Cykl rozwojowy Opis uszkodzeń Sygnalizacja Próg ekonomicznej szkodliwości Zalecenia
Sygnalizacja
Termin wylotu owadów dorosłych jest w znacznym stopniu uzależniony od warunków pogodowych. Wylot trwa zwykle od III dekady kwietnia do połowy czerwca. W wypadku chrabąszcza majowego nasilenie wylotu przypada na połowę maja. Monitoring z wykorzystaniem samołówek powinien być przeprowadzony od połowy kwietnia do czasu całkowitego wyjścia chrząszczy, przynajmniej w jednej miejscowości na terenie gminy. Monitoring zapewnia orientacyjny obraz przebiegu rójki owadów na danym terenie.
Wykonanie analizy gleby jest konieczne dla oceny liczebności pędraków i podjęciu decyzji o konieczności rozpoczęcia działań mających na celu ich zwalczanie. Należy wykopać co najmniej 32 doły (25x25 cm, głębokości 30 cm) w różnych punktach pola. Na plantacjach powyżej 1 ha należy dodatkowo wykopać po 2 doły na każdy następny hektar. Ziemię należy przesiać, określić liczebność pędraków oraz średnie ich zagęszczenie na danej plantacji.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów