Zastępowanie, w krajach UE, syntetycznych środków ochrony roślin w swoim założeniu ma szczytną ideę produkowania „zdrowszej” żywności. Bez wątpienia nadmierne, wieloletnie i często nieracjonalne stosowanie chemicznych środków ochrony roślin ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie konsumentów, jak również na środowisko, do którego te substancje są wprowadzane. Ograniczana, z roku na rok, pula dostępnych pestycydów może jednak przysporzyć istotnych problemów ze zwalczaniem wielu gatunków agrofagów w tym również selekcji ich ras odpornych. W ramach Zadania Celowego 6.4 finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od kilku lat prowadzimy na szeroką skalę monitoring występowania tego zjawiska w uprawach sadowniczych.
Cel zadania
Monitorowanie rozwoju odporności różnych gatunków agrofagów na środki ochrony roślin, poznanie mechanizmów tego procesu i wypracowanie strategii przeciwdziałających uodparnianiu się agrofagów na stosowane preparaty.
Dane kontaktowe:
Zakład Ochrony Roślin Sadowniczych
Pracownia Entomologii
ul. Pomologiczna 13 a, 96-100 Skierniewice
e-mail:michal.holdaj@inhort.pl
tel. +48 46 8345371
Kierownik Zadania
dr Michał Hołdaj
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2024
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20