Menu dodatkowe

Menu strony

Ikony społecznościowe

Treść strony

Platforma Sygnalizacji Agrofagów została wzbogacona o nową kategorię związaną ze zwalczaniem ślimaków w uprawach rolniczych. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami (link)

Zaktualizowana została baza Programów Integrowanej Ochrony Roślin Ozdobnych (link) oraz Warzywnych (link)

Uaktualniony został Program Ochrony Chmielu – zachęcamy do zapoznania się (link)

Dostępne są  nowe Poradniki Sygnalizatora Ochrony czosnku i pieczarki (link) oraz aronii (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi i uaktualnionymi Metodykami integrowanej ochrony  brokuła, czosnku, sałaty (link), jeżyny i porzeczki  (link)

W rozdziale „Metodyki integrowanej produkcji roślin (IP)” zamieszczono opracowanie dotyczące chmielu  (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi Programami ochrony cząbry ogrodowego, konopi, majeranku ogrodowego i melisy lekarskiej (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi Poradnikami Sygnalizatora ochrony rumianku zwyczajnego, kminku zwyczajnego i kolendry siewnej (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nową, uaktualnioną Metodyką integrowanej ochrony maku – dla doradców (link)

W rozdziale „Metodyki integrowanej produkcji roślin (IP)” zamieszczono opracowanie dotyczące kryteriów kwalifikowania środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji Roślin (link)

Plantatorzy buraka cukrowego – uwaga na przędziorki (link)

Uwaga na zagrożenie ze strony ćmy bukszpanowej (link)

Plantatorzy roślin sadowniczych i warzywnych - uaktualnione zostały programy dla integrowanej ochrony roślin warzywnych i sadowniczych (link)

Rolnicy - uaktualnione zostały opracowania związane z techniką ochrony roślin (link)

Uwaga na problemy z omacnicą prosowianką (link)

Na co zwrócić uwagę na plantacjach żyta w okresie dojrzewania ziarniaków [link]

Rolniku, jeżeli masz problemy z gryzoniami polnymi w Twoich uprawach [link]

Rolniku, jeżeli znaleziono na Twoim polu mątwika zobacz jak go zidentyfikować i jakie odporne odmiany ziemniaka wysadzać (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi oraz uaktualnionymi metodykami integrowanej ochrony roślin wierzby krzewiastej (link), buraka cukrowego i pastewnego (link) oraz rzepaku ozimego i jarego (link)

Na kukurydzy stwierdzono skoczka Zyginidia scutellaris (Herrich – Schäffer 1838). Gatunek ten nie posiada jeszcze polskiej nazwy jednak w języku angielskim nazywany jest „maize leafhopper” co można tłumaczyć jako skoczek kukurydziany (link)

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami związanymi z monitoringiem oraz możliwościami zwalczania nasionnicy trześniówki w uprawach czereśni i wiśni - (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi oraz uaktualnionymi metodykami integrowanej ochrony roślin rolniczych - (link),  sadowniczych - (link) i warzywnych - (link)

Zachęcamy do zapoznania się z nowymi materiałami dotyczącymi WYKAZU ŚRODKÓW OWADOBÓJCZYCH, ROZTOCZOBÓJCZYCH, GRYZONIOBÓJCZYCH ORAZ ZABEZPIECZAJĄCYCH ROŚLINY PRZED ZWIERZYNĄ ŁOWNĄ REKOMENDOWANE DO INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN W UPRAWACH SADOWNICZYCH (link)

Programy ochrony roślin warzywnych (link)

Zamieszczono opracowania dla programów ochrony roślin warzywnych,  mające na celu pomoc i ułatwienie producentom rolnym dokonywania wyboru środków ochrony roślin przy stosowaniu metody chemicznej zwalczania w uprawach organizmów szkodliwych.
 

  • -

Nowa metodyka Integrowanej produkcji czereśni (link)

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zatwierdził nową metodykę przeznaczoną do integrowanej produkcji czereśni. Jest to opracowanie zbiorowe pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pod kierunkiem dr Agaty Broniarek-Niemiec. Formalne zatwierdzenie metodyki umożliwi uprawę czereśni producentom uczestniczącym w krajowym systemie jakości żywności IP.

Metodyka monitorowania i zwalczania muszki plamoskrzydłej Drosophila suzukii (link).

Muszka plamoskrzydła, Drosophila suzukii (Matsumura) jest nowym, inwazyjnym szkodnikiem pochodzącym z Japonii, który powoduje duże straty ekonomiczne na plantacjach owoców miękkich w USA i Europie. W Polsce monitoring tego szkodnika jest prowadzony od 2012 rok i wykazuje jego duże możliwości adaptacyjne. Tylko wczesne wykrycie tego szkodnika pozwoli podjąć odpowiednie środki zaradcze, np. poprzez chemiczne jego zwalczanie. W dziale Metodyki sygnalizacji i monitorowania agrofagów  / Szkodniki wielożerne zamieszczona została szczegółowa metodyka monitorowania i zwalczania tego nowego organizmu szkodliwego.

  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2022

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony