Platforma Sygnalizacji Agrofagów została wzbogacona o nową kategorię związaną ze zwalczaniem ślimaków w uprawach rolniczych. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami (link)
Zaktualizowana została baza Programów Integrowanej Ochrony Roślin Ozdobnych (link) oraz Warzywnych (link)
Uaktualniony został Program Ochrony Chmielu – zachęcamy do zapoznania się (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi i uaktualnionymi Metodykami integrowanej ochrony brokuła, czosnku, sałaty (link), jeżyny i porzeczki (link)
W rozdziale „Metodyki integrowanej produkcji roślin (IP)” zamieszczono opracowanie dotyczące chmielu (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi Programami ochrony cząbry ogrodowego, konopi, majeranku ogrodowego i melisy lekarskiej (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi Poradnikami Sygnalizatora ochrony rumianku zwyczajnego, kminku zwyczajnego i kolendry siewnej (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nową, uaktualnioną Metodyką integrowanej ochrony maku – dla doradców (link)
W rozdziale „Metodyki integrowanej produkcji roślin (IP)” zamieszczono opracowanie dotyczące kryteriów kwalifikowania środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji Roślin (link)
Plantatorzy buraka cukrowego – uwaga na przędziorki (link)
Uwaga na zagrożenie ze strony ćmy bukszpanowej (link)
Plantatorzy roślin sadowniczych i warzywnych - uaktualnione zostały programy dla integrowanej ochrony roślin warzywnych i sadowniczych (link)
Rolnicy - uaktualnione zostały opracowania związane z techniką ochrony roślin (link)
Uwaga na problemy z omacnicą prosowianką (link)
Na co zwrócić uwagę na plantacjach żyta w okresie dojrzewania ziarniaków [link]
Rolniku, jeżeli masz problemy z gryzoniami polnymi w Twoich uprawach [link]
Rolniku, jeżeli znaleziono na Twoim polu mątwika zobacz jak go zidentyfikować i jakie odporne odmiany ziemniaka wysadzać (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi oraz uaktualnionymi metodykami integrowanej ochrony roślin wierzby krzewiastej (link), buraka cukrowego i pastewnego (link) oraz rzepaku ozimego i jarego (link)
Na kukurydzy stwierdzono skoczka Zyginidia scutellaris (Herrich – Schäffer 1838). Gatunek ten nie posiada jeszcze polskiej nazwy jednak w języku angielskim nazywany jest „maize leafhopper” co można tłumaczyć jako skoczek kukurydziany (link)
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami związanymi z monitoringiem oraz możliwościami zwalczania nasionnicy trześniówki w uprawach czereśni i wiśni - (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi oraz uaktualnionymi metodykami integrowanej ochrony roślin rolniczych - (link), sadowniczych - (link) i warzywnych - (link)
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi materiałami dotyczącymi WYKAZU ŚRODKÓW OWADOBÓJCZYCH, ROZTOCZOBÓJCZYCH, GRYZONIOBÓJCZYCH ORAZ ZABEZPIECZAJĄCYCH ROŚLINY PRZED ZWIERZYNĄ ŁOWNĄ REKOMENDOWANE DO INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN W UPRAWACH SADOWNICZYCH (link)
Programy ochrony roślin warzywnych (link)
Zamieszczono opracowania dla programów ochrony roślin warzywnych, mające na celu pomoc i ułatwienie producentom rolnym dokonywania wyboru środków ochrony roślin przy stosowaniu metody chemicznej zwalczania w uprawach organizmów szkodliwych.
Nowa metodyka Integrowanej produkcji czereśni (link)
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zatwierdził nową metodykę przeznaczoną do integrowanej produkcji czereśni. Jest to opracowanie zbiorowe pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pod kierunkiem dr Agaty Broniarek-Niemiec. Formalne zatwierdzenie metodyki umożliwi uprawę czereśni producentom uczestniczącym w krajowym systemie jakości żywności IP.
Metodyka monitorowania i zwalczania muszki plamoskrzydłej Drosophila suzukii (link).
Muszka plamoskrzydła, Drosophila suzukii (Matsumura) jest nowym, inwazyjnym szkodnikiem pochodzącym z Japonii, który powoduje duże straty ekonomiczne na plantacjach owoców miękkich w USA i Europie. W Polsce monitoring tego szkodnika jest prowadzony od 2012 rok i wykazuje jego duże możliwości adaptacyjne. Tylko wczesne wykrycie tego szkodnika pozwoli podjąć odpowiednie środki zaradcze, np. poprzez chemiczne jego zwalczanie. W dziale Metodyki sygnalizacji i monitorowania agrofagów / Szkodniki wielożerne zamieszczona została szczegółowa metodyka monitorowania i zwalczania tego nowego organizmu szkodliwego.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2022
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20